Categories
ubezpieczenie psa

Ubezpieczenie dla psa – jak zabezpieczyć pupila?

W przypadku psów zazwyczaj głównie myślimy o zapewnieniu dobrej karmy, wizytach u weterynarza, czy wyborze najwygodniejszego legowiska dla psa.

Dbając o naszego oddanego kompana, czyli naszego wiernego czworonoga, musimy pamiętać, że to o wiele więcej niż tylko dostarczanie pysznych smakołyków i interesujących zabawek. Niestety, podobnie jak ludzie, psy także mogą napotkać na różnego rodzaju problemy zdrowotne lub nieszczęśliwe wypadki. W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań:

 • Czy rozważenie ubezpieczenia naszego pupila ma sens?
 • Gdzie znajdziemy odpowiednią polisę ubezpieczeniową dla naszego oddanego przyjaciela?
 • Jakie są przeciętne koszty ubezpieczenia psa w Polsce?

Opisywany produkt jest innowacyjnym rozwiązaniem wprowadzonym przez firmę Generali, przy wykorzystaniu platformy Bezpieczny.pl. Do tej pory brakowało dostępnej i prostolinijnej opcji ubezpieczenia psa, ale sytuacja uległa zmianie..

Ogólne informacje o ubezpieczeniu psa

Zanim zajmiemy się omówieniem zagadnień związanych z ubezpieczeniem dla naszych psich przyjaciół, pragnę przedstawić kilka kluczowych definicji, które warto uwzględnić podczas podejmowania decyzji o ubezpieczeniu naszego pupila. Te terminy mają znaczenie w kontekście ewentualnych wypłat odszkodowań.

 • Choroba psa: Choroba u psów to stan, w którym organizm zwierzęcia reaguje na działanie patogenu i jest potwierdzony przez weterynarza. Objawia się różnymi zaburzeniami funkcjonowania oraz zmianami w tkankach, narządach, układach lub całym ciele. Często określa się ją także jako stan chorobowy.
 • Nieszczęśliwy wypadek: To nagłe, niezamierzone i gwałtowne zdarzenie, które prowadzi do obrażeń ciała pupila lub niestety, jego śmierci.
 • Pies rasowy: Pies uznawany za rasowy spełnia odpowiednie kryteria genotypowe i fenotypowe określone dla danej rasy przez międzynarodowe organizacje kynologiczne, takie jak FCI (Federation Cynologique Internationale), AKC (American Kennel Club), WKU (World Kennel Union), KC (Kennel Club w Wielkiej Brytanii), UCI (United Kennel Clubs International e.V.), IKU (International Kennel Union), ACW (Allianz Canine Worldwide). Pies taki posiada dokument potwierdzający jego przynależność do danej rasy lub jest wpisany do księgi rodowodowej, co jest uznawane przez wymienione organizacje kynologiczne.

Więcej definicji i szczegółowych informacji na ten temat dostępnych jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia dla psów.

Koszty leczenia psa

Generali oferuje wsparcie finansowe na leczenie psa w przypadku nagłych schorzeń, takich jak biegunka, kaszel, zapalenie pęcherza, nowotwory, babeszjoza i wiele innych. Pełny wykaz chorób znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy nasz pies przypadkowo spożyje nieznany przysmak podczas spaceru lub wypije skażoną wodę.

Ubezpieczenie obejmuje również nieszczęśliwe wypadki, które mogą przydarzyć się nagle. Przykłady takich wypadków to przytrzaśnięty ogon, złamana łapa, uszkodzone ucho w wyniku potyczki z innym psem, wypadek podczas podróży z pupilem i podobne sytuacje.

Podczas wyboru ubezpieczenia masz możliwość wyboru spośród trzech dostępnych sum ubezpieczenia: 5, 20 lub 50 tysięcy złotych.

Poniżej przedstawiamy zakres świadczeń objętych ubezpieczeniem:

 1. Wizyty u lekarza weterynarii.
 2. Leki przepisane przez weterynarza i podane w gabinecie.
 3. Leki do samodzielnego podania w domu (limit zależy od wybranej opcji: 500 zł, 1 000 zł lub 2 500 zł).
 4. Badania diagnostyczne, takie jak morfologia, badanie moczu, badanie kału itp.
 5. Badania obrazowe, w tym USG, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
 6. Koszty związane z hospitalizacją.
 7. Zabiegi operacyjne, takie jak szycie ran, rekonstrukcje więzadeł, usuwanie guzów/nowotworów itp.
 8. Eutanazja.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie dla psa stanowi cenne zabezpieczenie. Zanim podejmiesz decyzję, zalecamy dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby dokładnie zrozumieć zakres ochrony. To zabezpieczenie może okazać się niezwykle pomocne w trudnych sytuacjach zdrowotnych naszego pupila.

OC właściciela psa


Jednym z ważnych tematów, które chcielibyśmy teraz poruszyć, jest rodzaj ubezpieczenia podobnego do polisy mieszkaniowej, o którym wcześniej wspominaliśmy. To specjalne ubezpieczenie dla psa i właściciela zostało stworzone w celu ochrony przed ewentualnymi roszczeniami, często związanymi z kosztami finansowymi, wynikającymi z zachowania naszego pupila.

Takie ubezpieczenie zapewnia wsparcie w sytuacjach takich jak:

 1. Incydenty, w których nasz pies zaatakował innego psa lub osobę trzecią.
 2. Przypadki, w których nasz pies spowodował uszkodzenie lub zniszczenie mienia osoby trzeciej.
 3. Sytuacje, w których nasz pies, będąc na spacerze bez smyczy, przestraszył jadącego rowerzystę, co doprowadziło do jego upadku, wypadku lub uszkodzenia roweru.
 4. Zdarzenia, w których nasz pies skoczył na osobę przechodzącą obok i uszkodził jej ubranie pazurami.

Należy podkreślić, że w ramach tego rodzaju ubezpieczenia dostępne są cztery różne opcje sum gwarantowanych: 20, 50, 100 oraz 200 tysięcy złotych.

OC w życiu prywatnym przy majątku

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w sferze osobistej pełni istotną rolę w zabezpieczeniu finansowym przed ewentualnymi konsekwencjami wyrządzenia szkody innym osobom. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju polisa uwzględnia również sytuacje związane z działaniami naszych ukochanych zwierząt, takimi jak psy czy koty. Może to obejmować przypadki zadrapań lub pogryzień przez naszego pupila, a także incydenty, w których nasz zwierzak dostaje się na drogę i powoduje wypadek. Niemniej jednak, istotne jest, aby zrozumieć, że tego typu ubezpieczenie nie zapewnia bezpośredniej ochrony dla naszych czworonożnych towarzyszy, nie pokrywa kosztów wizyt u weterynarza ani leczenia naszych zwierząt, na przykład w przypadku ugryzienia przez kleszcza.

Teoretycznie istnieje możliwość ubezpieczenia psów w kontekście hodowli, ale dotyczy to głównie działalności gospodarczych związanych z hodowlą psów i dążeniem do osiągnięcia zysków. W takim przypadku pies jest traktowany jako pewne “aktywo”, które pozwala na zabezpieczenie psiaków przed chorobami i wypadkami.

Śmierć psa w razie choroby lub wypadku


Jeśli posiadasz psa w wieku od 8 tygodni do 3 lat, istnieje możliwość zabezpieczenia go poprzez ubezpieczenie na wypadek śmierci spowodowanej wypadkiem, chorobą lub koniecznością eutanazji (w przypadku choroby lub wypadku). Kwota ubezpieczenia zostanie dostosowana do przeciętnej wartości rynkowej danego zwierzaka. Po udzieleniu informacji dotyczących rasy lub typu rasy, otrzymasz trzy różne wyceny sumy ubezpieczenia. Dla właścicieli psów rasowych i mieszanych dostępne są dwie opcje wyboru: 300 zł lub 600 zł.

Ile kosztują takie polisy?


Ubezpieczenie dla psa i jego koszt zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak rasa, wiek oraz wybrane sumy ubezpieczenia.

Na przykład, w przypadku psa rasy Akita, przy wybranych sumach ubezpieczenia wynoszących 20 000 zł na koszty leczenia, 100 000 zł na OC (odpowiedzialność cywilna) oraz 5 000 zł na ubezpieczenie na wypadek śmierci, miesięczna składka wynosi około 99 zł, co przekłada się na roczny koszt w wysokości 1069 zł.

Warto zaznaczyć, że dla zdrowia pupila istotne są nie tylko odpowiednie żywienie i komfortowe legowisko dla psa, ale również zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu oraz, oczywiście, mnóstwa miłości!

By Aneta Puka

Od 1994 roku pracuję jako doradca finansowo – ubezpieczeniowy. Zdobyta wiedza , wieloletnie doświadczenie oraz profesjonalizm na każdym etapie , to podstawowe „narzędzie” mojej pracy.

Zadzwoń